Odzyskiwanie danych jako priorytet firm po uszkodzeniu.

Odzyskiwanie danych Jak samodzielnie przeprowadzić odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych to proces uzyskiwania informacji z urządzeń pamięci masowej, które mogły zostać przypadkowo lub celowo usunięte. Proces ten jest wykonywany w pomieszczeniach czystych przez przeszkolonych inżynierów. Jednak w niektórych przypadkach samodzielne odzyskanie informacji z dysku twardego może być możliwe, jeżeli użytkownik posiada podstawową wiedzę na temat sprzętu dyskowego i systemów plików. Oto kilka wskazówek dotyczących samodzielnych prób odzyskiwania danych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych czynności, które należy wykonać w trakcie tego procesu.

Odzyskiwanie danych to proces uzyskiwania informacji znajdujących się na urządzeniu pamięci masowej

Co to jest odzyskiwanie danych? Najprościej rzecz ujmując, odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania informacji z urządzenia pamięci masowej, które uległo uszkodzeniu, awarii lub w inny sposób stało się niedostępne. Może to dotyczyć dysków twardych, dysków optycznych, taśm, taśm magnetycznych, a nawet systemów plików. W zależności od sytuacji, odzyskiwanie danych może uchronić cenne informacje przed ich bezpowrotną utratą lub trwałym uszkodzeniem.

Proces ten można przeprowadzić przy użyciu prostych narzędzi i metod. Jednak w niektórych przypadkach, gdy część lub wszystkie informacje zawarte w pliku zostaną nieodwracalnie uszkodzone, konieczna będzie interwencja specjalisty. Jeżeli nie można odzyskać wszystkich informacji, konieczne może być skorzystanie z drogiej usługi lub wynajęcie eksperta do przeprowadzenia procedury. Warto jednak wiedzieć, że informacje można odzyskać, jeżeli zostanie utworzona kopia zapasowa wszystkich istotnych plików.

Proces ten jest różny dla każdego typu utraconych informacji. W niektórych przypadkach plik nigdy nie został zapisany, ale informacje o nim nadal pozostają na urządzeniu. Odzyskiwanie danych nie działa na innych typach nośników, takich jak płyty CD audio i wideo. Nie działa w ten sam sposób w przypadku informacji, które znajdowały się na dysku flash. Czasami przerwa w dostawie prądu może uniemożliwić zapisanie pliku.

Istnieją dwa typowe scenariusze, które wymagają odzyskania danych. Jednym z nich jest utrata informacji w przypadku wirusa komputerowego lub awarii logicznej urządzenia pamięci masowej. Drugim jest przypadkowe uszkodzenie lub utrata. Przypadkowo sformatowany lub uszkodzony nośnik. W obu przypadkach potrzebna jest profesjonalna usługa odzyskiwania danych. Istnieje wiele narzędzi, których można użyć do odzyskania informacji z urządzenia pamięci masowej.

Jest ona wykonywana w pomieszczeniach czystych przez przeszkolonych inżynierów.

Podczas próby przywrócenia danych z uszkodzonego komputera lub innego urządzenia niezwykle ważny jest wybór pomieszczenia czystego. Proces odzyskiwania danych odbywa się w specjalnym środowisku zwanym cleanroomem, w którym wszystkie cząstki stałe są ograniczone do minimum. W takim środowisku pracują przeszkoleni inżynierowie, którzy odzyskują uszkodzone lub zniszczone dane. Odzyskiwanie danych odbywa się zazwyczaj w pomieszczeniach czystych, gdzie inżynierowie noszą kombinezony ochronne i obuwie, aby zminimalizować uwalnianie cząstek stałych do powietrza.

Wybierając pomieszczenie sterylne, warto zwrócić uwagę na certyfikat ISO. W pomieszczeniach czystych ISO stosuje się urządzenia do kontroli temperatury, wilgotności i cząstek, aby zapobiec zanieczyszczeniu. Przeszkoleni inżynierowie muszą nosić specjalistyczną odzież i korzystać z bardzo precyzyjnego sprzętu. Pomieszczenia czyste wymagają również od firm zajmujących się odzyskiwaniem danych regularnego testowania sprzętu i utrzymywania certyfikatów. Podczas odzyskiwania danych głowice odczytujące/zapisujące dysku twardego znajdują się w odległości zaledwie nanometrów od talerzy. Odległość ta jest setki razy mniejsza niż szerokość ludzkiego włosa.

Może być wykonywana przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego

Dostępnych jest wiele różnych typów technik odzyskiwania danych. Istnieją metody oparte na oprogramowaniu i metody oparte na sprzęcie. Odzyskiwanie danych za pomocą oprogramowania polega na użyciu specjalistycznych programów narzędziowych, które odczytują i dostarczają dane z uszkodzonej pamięci masowej. Mogą je wykonywać osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy o sprzęcie dyskowym, choć proces ten nie jest zalecany dla zupełnych nowicjuszy. Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć odzyskiwanie danych, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

W niektórych przypadkach użytkownik może samodzielnie poradzić sobie z problemem, stosując proste narzędzia i techniki. Jednak w poważniejszych przypadkach może być potrzebna pomoc specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy część danych została uszkodzona i jest niedostępna. Najlepsza metoda odzyskiwania danych opiera się na specjalistycznej wiedzy na temat struktury plików. Korzystając z tej wiedzy, można zrekonstruować strukturę plików i odzyskać utracone dane. Należy jednak uważać, aby nie przepłacić za usługi firmy specjalizującej się w takich przypadkach.

Zależy to od systemu plików

W przypadku konieczności odzyskania danych z komputera system plików odgrywa kluczową rolę. W systemie plików przechowywana jest nie tylko zawartość plików, ale także ich właściwości i hierarchia. Jeżeli system plików został uszkodzony, analiza metadanych pomoże przywrócić dane. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może również przywrócić oryginalną nazwę pliku, datę i znacznik czasu. Stosowana metoda odzyskiwania danych zależy od systemu plików. W niektórych przypadkach system plików może nie mieć żadnych dostępnych metadanych.

Większość nowoczesnych systemów plików jest dość solidna, jeśli chodzi o ochronę danych przed błędami wewnętrznymi, ale nadal nie są one w stanie ochronić nas przed awariami sprzętu. Jeden mały fragment nieprawidłowej zawartości może całkowicie zniszczyć strukturę systemu plików, a nawet przerwać połączenia między poszczególnymi obiektami. Może to doprowadzić do utraty wszystkich danych. Jeżeli system plików został sformatowany, możliwości odzyskania danych zależą od systemu plików. Jeżeli w systemie wystąpiła awaria tablicy partycji, szanse na odzyskanie danych są znacznie większe.

Choć systemy plików różnią się między sobą, dobre rozwiązanie do odzyskiwania danych powinno umożliwiać odzyskanie informacji o każdym typie pliku. Pliki przechowywane na dysku twardym komputera są zorganizowane w tabeli alokacji. Tabela ta zawiera informacje o miejscu przechowywania każdego pliku. System Windows używa tabeli alokacji plików do śledzenia plików znajdujących się na dysku twardym. Tabelę tę można porównać do tabeli z książkami. Pliki znajdujące się na dysku twardym to strony.

Odzyskanie usuniętego pliku ze sformatowanego dysku twardego może być trudne, ale odzyskanie danych za pomocą aplikacji takiej jak DiskRecover jest możliwe. Szanse na odzyskanie usuniętych plików zależą od systemu plików i ilości utraconych danych. Aby znaleźć utracone dane, należy dokładnie zapoznać się z systemem plików. Przed zainstalowaniem oprogramowania należy upewnić się, że jest ono odpowiednie do danej sytuacji. W końcu łatwiej jest odzyskać utracone dane, jeżeli znajdują się na sformatowanym dysku, niż z dysku usuniętego.

To jest drogie

Jeśli utraciłeś dane w wyniku awarii systemu lub wypadku, możesz zastanawiać się, jak je odzyskać. Nie trzeba być geniuszem komputerowym, aby odzyskać utracone pliki. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich umiejętności, powinieneś rozważyć wynajęcie firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych. Niezależnie od rodzaju utraty danych proces odzyskiwania jest ryzykowny, dlatego lepiej zatrudnić profesjonalistę.

Cena usług odzyskiwania danych zależy od rodzaju utraconych danych. Niektóre dyski wymagają fizycznej naprawy, podczas gdy inne muszą zostać wymienione lub zaszyfrowane. Większość firm zajmujących się odzyskiwaniem danych korzysta z zaawansowanego sprzętu i technik, a do skutecznego odzyskania danych wymagane jest środowisko cleanroom. Ponadto ceny różnią się w zależności od stanu urządzenia pamięci masowej, jego całkowitej pojemności i złożoności jego zawartości. Nie zapominaj też, że niektóre firmy to zwykli oszuści – mogą zawyżać opłaty za proste przypadki, a inne mogą nawet pobierać tysiące.

Cena odzyskiwania danych nie zależy od ilości danych, które trzeba odzyskać, ale od czasu, jaki jest potrzebny na ich odzyskanie. Odzyskanie jednego terabajta danych może potrwać kilka godzin, ale w przypadku poważnie uszkodzonego urządzenia pamięci masowej może to być nawet kilka dni. Odzyskanie więcej niż 10 TB danych jest kosztowne. A odzyskiwanie danych nie jest tanie – nie da się tego obejść!

Ceny profesjonalnych usług odzyskiwania danych zaczynają się od około 500 USD. Nie należy wybierać usług, które reklamują się niskimi cenami, ponieważ będą one odzyskiwać tylko najłatwiejsze przypadki, a resztę pozostawią jako niemożliwą do odzyskania. Jeśli firma nie ma gwarancji, prawdopodobnie nie jest wiarygodna. A jeśli usługa jest wykonywana w pośpiechu, jest droższa, niż powinna być. Nie zdziw się więc, gdy otrzymasz rachunek na ponad 1500 USD.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]